Maria Eleonora (1664-1723)
Maria Eleonora von Dönhoff - urodziła się 15.03.1664 w Królewcu jako córka Gérarda Dönhoff (1632-1685) i Béate de Goldstein (1645-1686). Pochodziła z rodu równie wyśmienitego i zamożnego jak Lehndorffowie. Obie rodziny wielokrotnie na przestrzeni wieków wchodziły ze sobą w koligacje. Maria Eleonora była trzecią żoną Ahasverusa Gerharda, za którego wydano ją, gdy ona miała 18-lat, a on 45. Ślub odbył się 02.06.1682r. w Królewcu. Małżeństwo nie trwało jednak długo, gdyż po niespełna 6 latach Ahasverus zmarł, nie zdążywszy nacieszyć się narodzinami swojego syna - czwartego już dziedzica Sztynortu - Ernsta Ahasverusa, którego Maria Eleonora powiła miesiąc przed śmiercią Ahasverusa Gerharda.

Próba rekonstrukcji wyglądu pałacu wzniesionego przez Marię Eleonorę


Młoda wdowa okazała się osobą zaradną i bardzo przedsiębiorczą - wychowując 2 maleńkich dzieci, już rok po śmierci męża zabrała się za trwającą 2 lata przebudowę pałacu w Sztynorcie. Wykorzystując fundamenty spalonego przez Tatarów zamku, w latach 1689-1691 hrabina wzniosła dwukondygnacyjną budowlę z niewielkim frontowym ryzalitem (wysuniętym fragmentem frontu), która do dziś stanowi główny trzon bryły pałacu. Budowla została przykryta wielkim, stromym dachem o skomplikowanej 3-kondygnacyjnej konstrukcji. W obszernej sieni hrabina kazała umieścić reprezentacyjne, dwubiegowe (schodzące na 2 strony sieni) dębowe schody.
Wnętrza ozdobiły polichromowane drewniane stropy, sztukaterie i plafony, a także dekoracyjne kominki i piece. Maria Eleonora bazując na pięknym drzewostanie dębów zasadzonych przez swojego teścia Meinharda Lehndorffa (1590-1639) urządziła także piękny 18-hektarowy park, który przez wiele wieków zachwycał gości odwiedzających majątek. Był to na owe czasy jeden z największych parków, z wytyczonymi regularnie alejami,  bogatymi rabatami kwiatowymi, ciekawymi gatunkami drzew, ozdobiony pięknymi parkowymi rzeźbami.

Maria Eleonora zmarła 14.04.1723r. w Sztynorcie mając 59 lat.